![«Κορίτσια στον Άδη» από τις εκδόσεις Βακχικόν «Κορίτσια στον Άδη» από τις εκδόσεις Βακχικόν](http://tvxs.gr/sites/default/files/imagecache/280x/article/2023/24/392356-inshot_20230616_153137528.jpg)
«Κορίτσια στον Άδη» από τις εκδόσεις Βακχικόν
Απόστολος Θηβαίος
Κλείδωμα Άρθρου:
Free
Ας υποθέσουμε ότι μπορούσε κάποιος να ρωτήσει τον Σίγκμουντ Φρόιντ, στην Αθήνα του 2023, αν τάχα με τις θεωρίες του έφθασε κάπου. Τότε θα ΄παιρνε την πληρωμένη απάντησή του που θέλει πάντα έναν ποιητή να ΄χει φθάσει στην πηγή πρωτύτερα. Και πριν απ΄εκείνον ακόμη, ένα τραγούδι. Οι στίχοι του θέλουν θα δουλειά, μα είναι κάθε μέρα που αναβλύζουν λευκότητα, ισοδύναμη της αλήθειας που δεν είχε ποτέ της άλλο χρώμα.