![20 χρόνια μετά: Τρεις πρώτοι Κύπριοι Ευρωβουλευτές του 2004 μιλούν για την Ευρώπη του τότε και του σήμερα 20 χρόνια μετά: Τρεις πρώτοι Κύπριοι Ευρωβουλευτές του 2004 μιλούν για την Ευρώπη του τότε και του σήμερα](https://images.tothemaonline.com/img/path/b7a4cc46-3b56-40c0-bb8a-ff7f939ac5ab_stigmiotypo_othonhs_2024-05-03_095702.png)
Οι πρώτες Ευρωεκλογές στην Κύπρο διεξήχθησαν στις 13 Ιουνίου 2004, ενάμιση περίπου μήνα μετά τα δημοψηφίσματα για το σχέδιο Ανάν και την ένταξη της Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Η Κύπρος απέκτησε τα πρώτα έξι μέλη της στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στην 6η κοινοβουλευτική περίοδο.
Οι πρώτοι Ευρωβουλευτές ήταν εκ μέρους του ΔΗΣΥ που συγκέντρωσε ποσοστό 28,23%, οι Ιωάννης Κασουλίδης και Παναγιώτης Δημητρίου, εκ μέρους του ΑΚΕΛ που συγκέντρωσε ποσοστό 27,89% οι Αδάμος Αδάμου και Κυριάκος Τριανταφυλλίδης, εκ μέρους του ΔΗΚΟ, που συγκέντρωσε ποσοστό 17,09% ο Μάριος Ματσάκης και εκ μέρους της κίνησης Για την Ευρώπη ο Γιαννάκης Μάτσης που συγκέντρωσε ποσοστό 10,80%.