![Β. Φακοντή: «Στις 9 Ιουνίου η Μεταρρύθμιση στην Τοπική Αυτοδιοίκηση αποκτά σάρκα και οστά» Β. Φακοντή: «Στις 9 Ιουνίου η Μεταρρύθμιση στην Τοπική Αυτοδιοίκηση αποκτά σάρκα και οστά»](https://www.taxidromos24.com/wp-content/uploads/2024/05/9BD66AFC-3578-46A6-9525-4B85D7A801D3.jpeg)
ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ
Του Βαλεντίνου Φακοντή, βουλευτή ΑΚΕΛ, Πάφου
Στις 9 Ιουνίου η Μεταρρύθμιση στην Τοπική Αυτοδιοίκηση αποκτά σάρκα και οστά. Ψηφίζουμε για να γίνει πράξη η μετάβαση από την πολυδιάσπαση σε μια πιο δομημένη μορφή τοπικής αυτοδιοίκησης με συνενώσεις δήμων και κοινοτήτων.
Η Μεταρρύθμιση συμβάλλει στην αποκέντρωση γιατί μεταφέρει περισσότερες εξουσίες στην τοπική αυτοδιοίκηση που βρίσκεται εγγύτερα προς τους πολίτες. Αυτή η αλλαγή είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με ότι ίσχυε μέχρι σήμερα.