Home riknews.com.cy (Κύπρος) Ο Φις αντίπαλος του Τσιτσιπά στον ημιτελικό της Αμβέρσας

Ο Φις αντίπαλος του Τσιτσιπά στον ημιτελικό της Αμβέρσας

21 Οκτωβρίου 2023 – 10:32

Τελευταία Ενημέρωση: 21 Οκτωβρίου 2023 – 10:33

Τέσσερις μήνες μετά τον αποκλεισμό του στη Μαγιόρκα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε «εκδίκηση» από τον Γιάνικ Χάνφμαν στην Αμβέρσα και με 2-0 σετ επί του 31χρονου Γερμανού (Νο 56 στον κόσμο) πήρε την πρόκριση για τους ημιτελικούς του European Open.

Αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή, για μία θέση στον τελικό, θα είναι ο Γάλλος Άρθουρ Φις (Νο 38 στον κόσμο) ο οποίος επικράτησε του Περουβιανού, Χουάν Πάμπλο Βαρίγιας, με 6-0, 6-3. Ο ημιτελικός θα διεξαχθεί σήμερα (21/10) και αναμένεται ν’ αρχίσει περίπου στις 18:30 ώρα Ελλάδας.

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 7 της παγκόσμιας κατάταξης έφτασε στη νίκη κατακτώντας με 6-3 και τα δύο σετ, μετά από 70 λεπτά αγώνα, και για 2η φορά στην καριέρα του (η πρώτη ήταν το 2017) θα βρεθεί στους «4» του τουρνουά της Αμβέρσας.

Υπενθυμίζεται, ότι Στέφανος Τσιτσιπάς έχει περάσει ήδη και στα ημιτελικά του διπλού μαζί με τον αδελφό του Πέτρο, με τα δύο αδέρφια να παίζουν το Σάββατο (21/10, περίπου στις 20:00 ώρα Ελλάδας) με τους Αρνεόντο (Μονακό) και Βάισμπορν (Αυστρία).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ