Home riknews.com.cy (Κύπρος) Νέα επιτυχία για τον κυπριακό αθλητισμό. Αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η σφυροβόλος Βαλεντίνα...

Νέα επιτυχία για τον κυπριακό αθλητισμό. Αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η σφυροβόλος Βαλεντίνα Σάββα

01 Σεπτεμβρίου 2024 – 10:57

Τελευταία Ενημέρωση: 01 Σεπτεμβρίου 2024 – 11:06

Νέα μεγάλη επιτυχία για τον κυπριακό αθλητισμό, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Εφήβων, που ολοκληρώθηκε σήμερα, στην Λίμα του Περού.

Η σφυροβόλος Βαλεντίνα Σάββα κατέλαβε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο με βολή 67 μέτρων και 21 εκατοστών.

Το αργυρό της Σάββα ακολουθεί το χρυσό μετάλλιο του Ιωσήφ Κεσίδη και πάλι στη σφυροβόλια.

Στον τελικό πίνακα των μεταλλίων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος η Κύπρος βρίσκεται στην 11η θέση με ένα χρυσό και ένα αργυρό μετάλλια.

Πηγή: Ραδιόφωνο ΡΙΚ