![Το «παίζω, ξηπαίζω» με τις δημοσκοπήσεις, τα πολιτικά κριτήρια και το βάρος της ευθύνης Το «παίζω, ξηπαίζω» με τις δημοσκοπήσεις, τα πολιτικά κριτήρια και το βάρος της ευθύνης](https://reporter.com.cy/images/Upi4P03qB6yqeEK5oAS2pOLhhrc=/734074/fill-480x480/2023/11/29/358702598_673394338154716_4905651486697389207_n.jpg)
Όταν ξεκινούσε η συζήτηση για την υποβολή υποψηφιοτήτων στον Δημοκρατικό Συναγερμό, εισήχθη για πρώτη φορά ενδεχομένως στα χρονικά μια νέα διαδικασία. Αυτή ήταν ο κάθε ενδιαφερόμενος να δηλώνει δημόσια, μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης το ενδιαφέρον του για να λάβει το χρίσμα του κόμματος στον δήμο του. Αυτό έγινε για ένα βασικό λόγο, ο οποίος ήταν να μάθει το ευρύ κοινό ότι ο τάδε είναι υποψήφιος για δήμαρχος, συνεπώς στις δημοσκοπήσεις που ανακοίνωσε ότι θα κάνει το κόμμα, οι πολίτες να τον έχουν στα υπόψη.