![Ο ΠτΔ παρακάθησε στο επίσημο δείπνο που παρέθεσε προς τιμήν του ο Πρόεδρος της Πολωνίας Ο ΠτΔ παρακάθησε στο επίσημο δείπνο που παρέθεσε προς τιμήν του ο Πρόεδρος της Πολωνίας](https://reporter.com.cy/images/45-1mzVQZSKFVXPz3XEYIsGeuKc=/782180/fill-480x480/2024/05/24/cats_Zuj1KQv.jpg)
Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης, ο οποίος πραγματοποιεί επίσημη επίσκεψη στην Πολωνία, παρακάθησε χθες βράδυ σε επίσημο δείπνο που παρέθεσε προς τιμήν του ιδίου και της συζύγου του, Φιλίππας Καρσερά Χριστοδουλίδη, ο Πρόεδρος της Πολωνίας, Andrzej Duda και η σύζυγός του, στη Βαρσοβία.
Καλωσορίζοντας τον Πρόεδρο Χριστοδουλίδη, ο Πρόεδρος Duda είπε, μεταξύ άλλων, μιλώντας μέσω διερμηνέα, ότι η πρώτη επίσκεψη επικεφαλής της Κύπρου έγινε το 1364 από τον τότε Βασιλιά της Κύπρου Πέτρο Α’ στην πόλη της Κρακοβίας,