![«Ο καλύτερος μου φίλος απεβίωσε, γιατί σταμάτησε τα φάρμακα μετά από την απόρριψη της κοινωνίας» «Ο καλύτερος μου φίλος απεβίωσε, γιατί σταμάτησε τα φάρμακα μετά από την απόρριψη της κοινωνίας»](https://reporter.com.cy/images/10cDMZ9XrICphnt8LiOUDzPEIDc=/729782/fill-480x480/2023/11/13/cats_v4cZmle.jpg)
«Ενώ ιατρικά έγινα πολλά, κοινωνικά δεν κάναμε τίποτα». Αυτή ήταν η διαπίστωση της προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου του ΚΥΦΑ, Στέλλας Μιχαηλίδου, η οποία, μέσα από την εξομολόγησή της, έστειλε μηνύματα για τις κοινωνικές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα οροθετικά άτομα στην Κύπρο, κατά τη διάρκεια συζήτησης στην Επιτροπή Ανθρωπίνων της Βουλής.
Όπως ανέφερε η κα Μιχαηλίδου, πριν δύο χρόνια, ο καλύτερος της φίλος απεβίωσε, γιατί σταμάτησε να λαμβάνει φάρμακα, μετά από την απόρριψη της κοινωνίας και του συστήματος. «Είχε κάνει αίτηση να βγει σε πρόωρη σύνταξη όταν ήταν 52 ετών,