Home provocateur.gr (Ελλάδα) Τελικά γιατί μας γλεντάνε συνέχεια οι Ισπανοί στο μπάσκετ;

Τελικά γιατί μας γλεντάνε συνέχεια οι Ισπανοί στο μπάσκετ;

Γιατί χάσαμε πάλι; Αυτό το ερώτημα πλανάται μετά και τον δεύτερο αγώνα της εθνικής ομάδας μπάσκετ με την Ισπανία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, όπου και πάλι εγκαταλείψαμε ηττημένοι το γήπεδο. Πάλι με επτά πόντους διαφορά, όπως στο πρώτο παιχνίδι με τον Καναδά. Με σχεδόν ίδιο σκορ (79-86 από Καναδά, 77-84 από Ισπανία).

Σε τέτοια οριακά ματς στο μπάσκετ οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο. Μπορείς να κρυφτείς πίσω τους, να πεις «αν δεν έμπαινε αυτό το απίστευτο του Γιουλ ή το άλλο απίστευτο του Ρούντι» ή «αν είχαμε βγάλει δύο καλύτερες άμυνες στη δεύτερη περίοδο» κι άλλα τέτοια «αν» και να βγάλεις ένα καθ’ όλα σωστό αφήγημα.