![O ναός της Αγίας Τριάδας O ναός της Αγίας Τριάδας](https://limassoltoday.com.cy/wp-content/uploads/2024/04/throwback-lemesos-throwback-lemesos-old-photos-agia-triada-lemesos-agia-triada-limassol.jpg)
Άποψη του ναού της Αγίας Τριάδος από την ομώνυμη οδό. Ο αρχιτέκτων της, Ζαχαρίας Βόνδας, προσέφερε στην πόλη το κορυφαίο δείγμα ναοδομίας, που διαθέτει μέχρι σήμερα η Λεμεσός, Ο θεμέλιος λίθος του ναού ετέθη το 1919 και η ολοκλήρωσή του διήρκεσε τρεις περίπου δεκαετίες. Στα δεξιά της φωτογραφίας διακρίνεται το τρίπατο του Κατσουνωτού και στ’ αριστερά η ισόγειος κατοικία στην οποία στεγαζόταν το «Φώτο Κίνας» (σήμερα χώρος σταθμεύσεως οχημάτων).
The post O ναός της Αγίας Τριάδας appeared first on Limassol Today.