![Τι (στο καλό) είναι το «rizz», που βγήκε η λέξη της χρονιάς από το λεξικό της Οξφόρδης; Τι (στο καλό) είναι το «rizz», που βγήκε η λέξη της χρονιάς από το λεξικό της Οξφόρδης;](https://city.sigmalive.com/media/images/pexels-katerina-holmes-5911186_meta_photo.original.png)
Το «rizz» είναι η λέξη της χρονιάς για το Oxford University Press, το οποίο εκδίδει το λεξικό της Οξφόρδης.
Πρόκειται για μια λέξη που χρησιμοποιείται κυρίως από την Generation Z και σημαίνει «ρομαντική έλξη ή γοητεία» ως ουσιαστικό και «γοητεύω ή ξελογιάζω» ως ρήμα.
Το «rizz» μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ουσιαστικό, ρήμα ή επίθετο. Ως ουσιαστικό, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει κάποιον που έχει rizz. Ως ρήμα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει τη διαδικασία της προσέλκυσης κάποιου.