![Έσπασε το σερί του Μαξ και κατέκτησε την Pole Position στο σπίτι του ο Λεκλέρ Έσπασε το σερί του Μαξ και κατέκτησε την Pole Position στο σπίτι του ο Λεκλέρ](https://www.alphanews.live/sites/default/files/styles/f_575_320/public/2024-05/doc.20240525.6730070.11368772.jpg?h=b6090ac1&itok=7325q8IT)
Έσπασε το φετινό σερί του Μαξ Φερστάπεν και κατέκτησε την pole position του Grand Prix του Μονακό ο Σαρλ Λεκλέρ
Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση και στα τρία κομμάτια των κατατακτήριων δοκιμών του Πριγκιπάτου, η Ferrari κατάφερε και βγήκε η μεγάλη νικήτρια της σημερινής διαδικασίας, κάνοντας το 1-3, αφού ο Κάρλος Σάινθ τερμάτισε στην τρίτη θέση.
Εκπληκτική εμφάνιση για ακόμη έναν αγώνα έκανε η βελτιωμένη McLaren, η οποία και θα εκκινήσει στον αυριανό αγώνα έχοντας και τα δύο μονοθέσιά της στις δύο πρώτες σειρές του grid,